Choď na obsah Choď na menu
 


7 šamanských princípov - princíp prvý

22. 5. 2008

Havajský šaman Serge Kahili King vo svojej knihe Mestský šaman sa okrem mnohých ďalších inšpiratívnych vecí zmieňuje o siedmych základných princípoch, na ktorých je založený koncept šamanského vnímania sveta.

 

1. princíp: Svet je to, čo si myslíme, že je

Pohár môže byť poloplný aj poloprázdny.

Problém môže predstavovať prekážku alebo výzvu.

Strach, obavy, hnev a pocit urážky nás môžu urobiť chorými a znížiť našu efektívnosť, zatiaľ čo sebadôvera, rozhodnosť, láska a odpustenie nás môžu vyliečiť a zvýšiť našu výkonnosť.

Pozitívne myšlienky pritiahnu pozitívnych ľudí a udalosti, zatiaľ čo negatívne myšlienky pritiahnu negatívnych ľudí a udalosti.

 

Záver: Všetko je sen

Šamani zastávajú veľmi sofistikovanú myšlienku, že život je sen; že uskutočňujeme naše sny ich snívaním. Neznamená to, že život je ilúzia. Znamená to, že sny sú skutočné a skutočnosť je snom. Znamená to, že skutočnosť, ktorú zažívame práve teraz, je len jedným z mnohých snov.

To, čo sa javí ako vonkajšia skutočnosť, v skutočnosti existuje len v našej hlave - sprostredkované našimi zmyslovými snímačmi vlnenia rôznych frekvencií a poskladané do obrazových a myšlienkových foriem.

Aj naše spomienky sú len ďalšie sny, rovnako, ako predstavy o budúcnosti nie sú ničím iným ako snami.

Pre šamanov skúsenosť, ktorú nazývame obyčajnou každodennou skúsenosťou, je masová halucinácia - alebo aby sme boli zdvorilejší, zdieľaný sen. (Poznámka S. K. Kinga - halucinácia znamená "tvoj sen nezodpovedá môjmu snu")

Ak je život sen, a ak sa z neho môžeme úplne zobudiť, potom môžeme zmeniť tento sen tým, že zmeníme naše snívanie.

 

Záver: Všetky systémy sú voliteľné

Odpradávna sa ľudia snažili nájsť Najvyšší zmysel a Absolútnu pravdu, niečo pevné a večné, k čomu by ich myseľ (aspekt "lono") mohla priľnúť. Šamani našli vlastné riešenie problému zmyslu: logicky rozvinuli myšlienku o tom, že všetko je sen a že život je to, čo si myslíme, že je.

Význam skúsenosti závisí od našej interpretácie alebo od rozhodnutia prijať interpretáciu niekoho iného a rozhodnutie prijať základné východisko je tiež voliteľné. Takže v skutočnosti nezáleží na tom, či je daný systém pravdivý (čo je voliteľný koncept), ale na tom, do akej miery je pre nás užitočný.

Preto SEDEM PRINCÍPOV nie nie je prezentovaných ako dogma, a preto sa ani nemusia obhajovať. Ak sú pre nás užitočné, použime ich, ak nie, použime niečo iné. Múdry šaman môže voľne meniť systémy podľa želania, podľa súčasnej situácie. Tento záver taktiež umožňuje veľký stupeň tolerancie vo vzťahu k iným systémom, pretože sa nevnímajú ako protikladné alebo ohrozujúce, ale jednoducho ako iné hľadiská.

 

Záver: Ak svet je to, čo si myslíme, že je, musíme byť schopní zmeniť svoj svet tým, že zmeníme svoje myslenie.

 

podľa knihy S. K. Kinga Mestský šaman (vydavateľstvo IKAR) spracoval Spirit ´67

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

myslime pozitivne

(eva, 2. 6. 2008 15:13)

Zivot mozme pomenovat ako sen, vlastne je to jedno, ako ho nazveme, dolezite je, aby sme ho zili naplno k nasej spokojnosti...Je vseobecne zname, ze na veci, udalosti, atd. sa da pozriet z roznych pohladov, zalezi na nas, ktory uhol pohladu si vyberieme a nakolko budeme seba a svoje okolie unavovat a zatazovat zbytocnymi intrigami a nepodstatnymi blbostami... vsetko je v nasich mysliach... zostava uz len verit, a ja tomu verim, ze vacsina ludi mysli pozitivne, ze ludia su prevazne dobri a ze vsetko zle je na nieco dobre a ked koname dobro, urcite nie je dovod obavat sa buducnosti... samani to vedia davno, mudri ludia tiez, len ti ostatni na to obcas zabudaju...

tak,tak

(jogo64, 29. 5. 2008 9:42)

a platí to aj pri veciach, vzťahoch atď a pod.Často si robíme starosti ,ktoré sú úplne zbytočné. Vrásky nám totiž nerobí stav vecí, ale TO , čo si o nich myslíme